Aromaterapija sportui: nuo kvėpavimo pratimų iki atsipalaidavimo po mankštos

Nesvarbu, ar Jūs bėgikas, ar šokėjas, kilnojate svarmenis treniruoklių salėje, ar intensyviai mankštinatės namuose, eteriniai aliejai pasitarnaus Jums per treniruotes. Jie ne tik gali padėti paspartinti sužeistų vietų gijimą, bet ir palaikyti raumenų tonusą, paruošti juos intensyviam darbui. Taip pat pasirūpinti, kad nepervargtumėte, o jei vis tik pervargote – greičiau atgauti jėgas.

Nuostabu yra tai, kad eteriniai aliejai veikia sąmonę ir kūną vienu metu. Tinkamai parinktas jų derinys atlieka fizinę ir dvasinę terapiją tiems, kurie stengiasi savo kūną ir valią ištreniruoti maksimaliai.

eteriniai aliejai masazui

Masažiniai aliejai (Pixabay.com archyvo nuotrauka)

Treniruotė pasitelkiant aromaterapiją

Atsimenu, kaip, nusprendusi pradėti sportuoti, nuėjau į stipriai pažengusiųjų aerobikos treniruotę ir svorių kilnojimą. Vos įveikiau visus pratimus, gniaužė kvapą, tačiau labai tada savimi didžiavausi, kad daug padariau. Kitą dieną, kojos ir rankos skaudėjo ir drebėjo taip, kad vos prisiverčiau judėti, o lipti laiptais žemyn buvo neįmanoma – beveik sliuogiau turėklais iš penkto aukšto. O, kad tada būčiau žinojus apie eterinius aliejus ir jų poveikį…

Kad Jums nenutiktų taip kaip man, noriu pasiūlyti keletą lengvų aromaterapinių receptų, kuriuos galėsite pritaikyti treniruočių metu. Tai lengviau nei atrodo – tereikia pamėginti. Suderinti mitybą, man reikia daugiau pastangų :) Pamėginsiu viską pateikti iš eilės – nuo apšilimo iki prausimosi duše ir relaksacijos po sporto

Geresniam kvėpavimui

eteriniai aliejai, aromaterapija

Kiekvienam sportininkui, ypač atliekančiam kardio pratimus, labai svarbu efektyvus kvėpavimas. Kvėpavimo pagilinimui siūlau šiuos eterinius aliejus:

Spindulinių eukaliptų (E. Radiata) – Rozmarinų (Rosmarinus officinalis) – Pipirmėtės (Mentha Piperita)

Prieš treniruotę,pasirinkite vieną iš šių aliejų ir uostykite tiesiai iš buteliuko. Pradedantiesiems eterinių aliejų naudotojams rekomenduoju užlašinti ant nosinaitės 1-2 lašus ir uoskite nuo jos.

Skaičiuodami iki 6 giliai įkvėpkite, sulaikykite kvėpavimą 1 sekundei ir iškvėpkite skaičiuodami iki 8. Kartokite pratimą 4-5 kartus arba jei nesate pripratę prie aliejų, tiek, kiek jausitės patogiai.Tokiu būdu plaučių tūris išssiplės, kraujas prisipildys deguonies, sąmonė susikoncentruos, protas pražvalės.

Raumenims

Prieš treniruotę

raumenys, aliejus, masazasAtlikę kvėpavimo pratimus, mes norime palaikyti gerą kvėpavimą ir treniruotės metu, taip pat paruošti raumenis darbui. Dar prieš atliekant apšilimo pratimus, siūlau įmasažuoti į raumenis šį aliejų mišinį:

 • 50 ml bazinio aliejaus (pvz.: sezamų, abrikosų kauliukų, kokosų, migdolų);
 • Eukaliptų eterinis aliejus 8 lašai;
 • Čiobrelių eterinis aliejus 10 lašų;
 • Rozmarinų eterinis aliejus 10 lašų;

Kaip pagaminti?

Į bazinį aliejų sulašinkite eterinius aliejus ir švelniai pavartykite buteliuką, kad aliejai susimaišytų. Geriausiai būtų, kad mišinys pastovėtų parą laiko. Taip geriau aliejai susimaišys tarpusavyje.

Kaip vartoti ir kokia nauda?

Įmasažuokite aliejų į kūną iš apačios į viršų, pradedant pėdomis, čiurnomis, tęsiant šlaunimis, sėdmenimis, apatine nugaros dalimi ir baigiant rankomis. Raumenys taps paslankesni. Eteriniai aliejai, naudojami mišinyje, taip pat prisideda prie raumenų tonuso gerinimo.

Po treniruotės

Treniruotės metu Jūs smarkiai dirbote, vertėte sąnarius kartoti tuos pačius pratimus daug kartų. Raumenys pavargo. Jei persistengėte, greičiausiai maus arba net skaudės, kitą dieną bus sunku judėti.

Jeigu jaučiate, kad raumenys pervargo, geriausias vaistas yra poilsis, derinamas kartu su karšta vonia ir masažu.

Voniai ir Masažui

3 lašus mairūnų eterinio aliejaus + 2 lašus citrinų eterinio aliejaus užlašinkite ant saujos druskos, ištirpinkite karštame vandenyje ir mirkite apie 15-20 minučių.

Po vonios, skaudančius raumenis masažuokite šiuo aliejų mišiniu:

 • 1 valgomas šaukštas bazinio aliejaus;
 • 5 lašai eukaliptų (Eucalyptus radiata) eterinio aliejaus;
 • 5 lašai pipirmėčių (mentha piperita) eterinio aliejaus;
 • 5 lašai imbierų šaknų (zingiber officinale) eterinio aliejaus.

Jei neturite laiko voniai, padės ir karštas dušas. Po jo būtinai ištepkite kūną aukščiau minėtu aliejų mišiniu.

Pėdoms

Šokėjams, bėgikams, lengvosios atletikos atstovams ar propaguojantiems greitą ėjimą vertėtų puoselėti savo kojas ir progai pasitaikius ilsinti pėdas, kadangi, jos atlaiko gana didelį krūvį.

Prieš treniruotę

pedos, masazas

Pagal nurodytas proporcijas žemiau, pasigaminkite aliejų sinergiją, kuri gaivins, tonizuos, atpalaiduos pėdas:

 • Rozmarinų eterinis aliejus – 5 lašai;
 • Pipirmėtės eterinis aliejus – 3 lašai;
 • Levandų eterinis aliejus – 4 lašai;

Kaip gaminti?

Į tamsaus stiklo buteliuką sulašinkite eterinius aliejus ir palikite 24 valandoms susijungti. Norėdami gauti apie 5 mililitrus sinergijos, proporcijas dauginkite iš 8.

Kaip naudoti?

Į 1 arb. šaukštelį bazinio aliejaus įlašinkite 5 lašus sinergijos ir įmasažuokite į pėdas.

Po treniruotės

Labai rekomenduoju šią SPA vonelę, kurią esu išbandžiusi ne kartą. Ji gydo ir atpalaiduoja pėdas nuo įvairių nuspaudimų, įbrėžimų ir kitų nemalonių bėdų, kurios sportuojant neretai atsiranda.

 • Pipirmėtės eterinis aliejus – 3 lašai;
 • Rozmarinų eterinis aliejus – 1 lašas;
 • Tagečių eterinis aliejus – 2 lašai;
 • Rožinės pelargonijos (snapučių) eterinis aliejus – 3 lašai.

Kaip gaminti?

I būdas. Į tamsaus stiklo buteliuką sulašinkite eterinius aliejus. Maždaug 5 ml sinergijos pagaminti reikės proporcijas dauginti iš 11.

II būdas. Sumaišykite su 3 valgomais šaukštais epsom druskos ir 3 arb. šaukšteliais valgomos druskos. Sudėkite į sandarų, geriausiai tamsinto stiklo indą. Palaukite 24 valandas, kol aliejai gerai susimaišys.

Kaip naudoti?

I būdas. 3 lašus sinerginio mišinio užlašinkite ant 1 arb. šaukštelio druskos ir ištirpinkite karštame vandenyje. Mirkykite kojas apie 10 minučių.

II būdas. 1/3 druskos su eteriniais aliejais ištirpinkite karštame vandenyje. Mirkykite kojas 10 minučių. Po to pamasažuokite pėdas tam skirtu masažiniu aliejumi.

Masažinis aliejus skaudančioms pėdoms

 • Levandų eterinis aliejus – 5 lašai;
 • Čiobrelių eterinis aliejus – 5 lašai;
 • Rožinių pelargonijų eterinis aliejus – 5 lašai;
 • Abrikosų kauliukų aliejus – 30 ml.

Linkiu, kad Jūsų treniruotės būtų dar malonesnės ir efektyvesnės, o rezultatai džiugintų. Sėkmės!

Šaltiniai:

 1. Patricia Davis „Aromaterapija nuo A iki Z“
 2. Valerie Ann Worwood „The complete book of essential oils & Aromatherapy“
 3. Essential Aromatherapy Oils for Sport and Exercise

Laukiu komentaro! :)