Šiandien be galo mylimos ir universaliausios augalo esencijos diena. Ją galima taikyti beveik viskam. Raminu ja vaikus prieš miegą, pati naudoju jei patiriu nemažą stresą (darausi amerikietišką dušą), dedu į kremus, naudoju plaukų priežiūrai, mažinu ausies uždegimus, bei galvos skausmus. Tai levandų eterinis aliejus.
Tikroji Levanda – Lavandula angustifolia
Levanda – aromatingas krūmokšnis, išaugantis iki metro aukščio, siaurais pilkšvais lapeliais, žydintis žvaigždiškais violetiniais žiedeliais. Tik žiedeliai yra naudojami eteriniam aliejui išgauti.
Pažįstu ne vieną ir ne du žmones, kurie netoleruoja levandų kvapo, tačiau man jis nuostabus. Ypač labai dera su rožinių pelargonijų ir rožmedžio kvapais. Šiais eteriniais aliejais pakvepinti kremai iš karto nukelia į pievą, pilną žydinčių augalų.Levandų aliejus mišiniuose turi savybę apjungti jame esančius kvapus ir juos harmonizuoti.
Levandų gebėjimą gydyti žaizdas atrado prancūzų chemikas Gatefosė. Bene Svarbiausia jo savybė – tai gebėjimas suderinti prota, sielą ir kūną, paspartinti sveikimo procesą. Taip pat mažina galvos skausmą, veikia antimikrobiškai, antiseptiškai, padeda gyti randams, spuogams, egzemai, balansuoja odos riebalus, užtraukia žaizdas, mažina niežėjimą, vabzdžių įkandimo skausmą. Nusideginus, šis aliejus daro stebuklus. Veikia vėsinančiai. Taip pat tonizuoja ir stiprina plaukus.
Esu išbandžiusi galvos skausmo, sukelto stresinių situacijų ir nuovargio, malšinimui mišinyje kartu su pipirmėte. Veikia labai gerai. Turiu liudininkų
Rekomenduojama jį naudoti vonioms prieš miegą, maišant kremus, losjonus, gaminant kvapus namams, repelentus, gydant nudegimus, ausų uždegimus, galvos skausmus, netgi stiprios depresijos atvejams gydyti.
Odos priežiūroje jis ypatingas ir tuo, kad tai vienas iš nedaugelio eterinių aliejų, kurį galima naudoti neskiestą. Tinka visų tipų odai, tačiau dėl jo gebėjimo balansuoti odos riebalus turėtų labai patikti riebios odos savininkėms. Šalina blizgesį ir sutraukia poras bei dezinfekuoja ir gydo spuogus bei palengvina žaizdelių užsitraukimą.
Levanda ir Levandinas
Bemaž yra apie 40 levandų įvairių pavadinimų, tačiau visų čia tikrai nevardinsiu – pakaks atskirti dvi: levandos ir levandinai. Levandinas yra hibridas, gautas sujungus lavandula angustifolia (tikroji levanda) su lavandula latifolia (varpinė levanda). Ji didesnė ir kvapnesnė už tikrąją levandą, tad jo eterinis aliejus dažniau naudojamas parfumerijoje. Jo galios atpalaiduoti visiškai neprilygsta tikrąjai levandai, tačiau jis lygiai taip pat puikiai užtraukia žaizdas, malšina skausmą, netgi gali padėti gydant niežus ir dermatitą.
Panaudojimo pavyzdžiai
Ausies skausmui malšinti
Užpilu ant vatos augalinio aliejaus (jojobos, alyvuogių, migdolų), užlašinu vieną lašelį lavandula angustifolia ir dedu į skaudamą ausį.
Nuovargiui ir stresui mažinti
Į difusorių įlašinu 4-5 lašelius lavandula angustifolia ir pagarinu kambaryje prieš miegą. Miegu kaip kūdikis.
Aromaterapinėms vonioms
Į šaukštą druskos (tinka jūros druska, epsom druska, himalajų druska arba ir paprasta akmens druska) įlašinu 4 lašus (suaugusiems), 1-2 lašus (vaikams) raminančiai voniai.
Kosmetikos gamyboje
Lašinu 1-2 lašus į 50ml kosmetikos gaminį.
Nusideginus
Tiesiog įtrinu lašelį levandų eterinio aliejaus ant nudegusios vietos.
Būkite sveiki!
Literatūriniai šaltiniai:
- Jūratė Kukenienė „Aromaterapijos kerai“.
- Kurt Schnaubelt „Naujoji aromaterapija“.