Aromaterapinė vaistinėlė: Pipirmėtė

Pipirmėtė – tai vienas mano mėgstamiausių eterinių aliejų. Sklando legendos, jog Plutonas (dar kitaip žinomas kaip Hadas), senovės graikų požeminio pasaulio Dievas įsimylėjo nimfą Mėtą (Minthe).  Persefonė, jo žmona, taip pavydėjo, jog pavertė mėtą į augalą. Kad ir kaip būtų gaila, tačiau Plutonas nebegalėjo gražinti Mėtai jos žmogiškojo pavidalo, tačiau suteikė augalui aromatą, kurį mes pažįstame dabar.  

rp_pipirmete-1024x768.jpg

Pipirmėtė

Pipirmėtė – Mentha piperita

Pipirmėtė – mums visiems pažįstamas augalas, kilęs iš Europos. Aromaterapijai labiausiai tinka eterinis aliejus pagamintas D. Britanijoje arba Prancūzijoje. Eterinis aliejus, spaudžiamas iš lapelių yra gaivaus, stipraus, netgi aštroko kvapo.

Šio aliejaus turėtų netrukti kiekvienoje kelioninėje vaistinėlėje, kadangi tai puiki pagalba tiems, kuriuos kamuoja supimo liga, pykinimas važiuojant automobiliu. Vienas lašelis gali išspręsti nemalonią problemą.

Įdomu tai, kad eterinis aliejus veikia dvejopai: kai šalta – sušildo, kai šilta – atvėsina. Ši savybė pasitarnauja mažinant karščiavimą: ji sukelia gausų prakaitavimą, o tai vėsina kūną.  Ypač veiksminga vos tik peršalus, esant drebuliui ir slogiai nuotaikai. Aš derinu jį su levandų (lavandula angustifolia) eteriniu aliejumi – jie puikiai papildo vienas kitą (ne tik mažinant karščiavimą, bet ir slopinant galvos skausmus)

Garinimo procedūros su pipirmėčių eteriniu aliejumi ne tik valo sinusus ir nosies kanalus, bet ir mažina odos kongestiją (porų užsikimšimą), o tai ypač naudinga tiems, kuriuos vargina aknė.

Ne kartą žvalinau save iš ryto ne tik rozmarinų eteriniu aliejumi, bet ir pipirmėtės. Jis puikiai praskaidrina galvą, padeda aiškiai mąstyti, veja šalin nuovargį.

Pipirmėčių eterinio aliejaus sudėtyje yra stiprių repelentų, todėl visi šešiakojai labai nemėgsta jo kvapo.  Keturkojams parazitams taip pat šis nelabai patinka. Paskleiskite jo kvapą pelių, žiurkių, tarakonų mėgstamose vietose ir jie jas aplenks. Pipirmėtę galima maišyti su kitu stiprų kvapą turinčiu eteriniu aliejumi, pvz.: eukaliptų.

Gamindama kosmetiką labai mėgstu pipirmėtę dėti į lūpų balzamą arba losjoną po skutimosi/depiliacijos.

Tai vienas iš eterinių aliejų, kurių itin maža koncentracija sukelia stipriausią poveikį, tad naudokite saikingai. Privalau paminėti, jog per didelis kiekis gali sudirginti gleivinę arba sukelti nemalonų odos dilgčiojimą. Jei vartojate homeopatinius vaistus, negalima vartoti pipirmėtės eterinio aliejaus, kadangi jis neutralizuoja šių vaistų poveikį.

Pipirmėtė itin stimuliuoja, tad nerekomenduojama naudoti vakarais – trukdo užmigti. Taip pat, per ilgas jo vartojimas gali sukelti miego sutrikimus. Draudžiama naudoti žindyvėms ir nėščiosioms.

Galimi panaudojimo būdai

Kai pykina važiuojant mašina ar plaukiant laivu

Užlašinkite 1 lašą mentha piperita e.a ant medžiagos gabalėlio ir uostykite su pertraukomis tol, kol sumažės arba visai praeis pykinimas.

Žvalumui, proto nuskaidrinimui, prevencija galvos skausmui

Šią formulę sukūriau pati ir visai sėkmingai pritaikiau keletui savo draugių.
Į 10 ml bazinio aliejaus (aš naudoju lazdynų riešutų) įlašinu 2 lašus pipirmėtės e.a ir 4 lašus levandų e.a. taip pat galite pridėti 1 lašą citrinų e.a., tačiau nebūtina. Ryte užsilašinkite 1 lašą ant vieno iš riešų, patrinkite tarpusavyje riešus ir riešais pamasažuokite lengvai smilkinius. Uostykite nuo riešo tą kvapą, kai tik norėsite pasijusti žvalesni. Taip pat tai padės išvengti galvos skausmo, kurį sukelia nuovargis ir įtemptas mąstymas.

Kai kamuoja neaiškios kilmės galvos skausmas

Pasidarykite sinergiją iš 3 lašų levandų e.a ir 1 lašo pipirmėtės e.a. Sumaišykite 1 lašą šios sinergijos su vienu lašu bazinio aliejaus ir masažuokite šiuo mišiniu smilkinius bei kaklą palei plaukų liniją.

Bibliografija:

  1. Jūratė Kukenienė „Aromaterapijos kerai“
  2. History, Myths and Legends of Aromatherapy
  3. Valerie Ann Worwood „The Complete book of essential oils and aromatherapy“
  4. Kurt Shnaubelt „Naujoji Aromaterapija“
  5. Patricia Davis „Aromaterapija nuo A iki Z“

Štai ir baigiau savo aromaterapinės vaistinėlės užrašus. Džiaugiuosi galėdama pasidalinti šiuo gėriu su Jumis ir tikiuosi, jog nepabodo skaityti :) Jei buvo idomu Jums, maloniai prašau pasidalinti straipsniukais su kitais :) Tai didžiausias Jūsų teigiamas įvertinimas man. AČIŪ!

2 thoughts on “Aromaterapinė vaistinėlė: Pipirmėtė

    • Geriame pipirmėtės arbatą. Eterinio aliejaus ir arbatos poveikiai nėra vienodi, o ir pipirmėčių rūšių yra skirtingų. Eterinis aliejus žvalina, stimuliuoja ir net nepatartina jį garinti prieš vakarą, kad organizmas neįsijautrintų. Netgi jo pagarinus per daug, oda pradeda dilgčioti (ant savęs esu patyrusi).

Laukiu komentaro! :)