Aromaterapinė vaistinėlė: Arbatmedis

Eteriniai aliejai – tai tarsi augalo dvasia, suteikianti mums energijos, o taip pat turinti gydomųjų savybių. Gauti išdistiliavus augalinę žaliavą, eteriniai aliejai pasižymi stulbinamu kompleksiškumu. Jų sudėtis priklauso nuo augalo augimo sąlygų – geografinės padėties, orų, taip pat žaliavos rinkimo arba distiliavimo būdo. Gyvoji esencija, išgauta iš augalų žiedų, lapų, šaknų, žievės bei medžio dervų (sakų),  šiandiena plačiai naudojama alternatyviojoje medicinoje, parfumerijoje bei kosmetikos gamyboje ir netgi buityje.

Atėjus pavasariui ir užpuolus virusams, šovė į galvą mintis ateinančius kelis straipsnius paskirti aromaterapinei vaistinėlei. Be jokios abejonės pirmenybę skiriu šiems eteriniams aliejams: pražangialapė mirtenė/arbatmedis  (melaleuca alternifolia), tikroji levanda (lavandula angustifolia), pipirmėtė (mentha piperita), rozmarinas (rosmarinus officinalis) ir eukaliptas (eucalyptus globulus). Visus juos savo namų vaistinėlėje turiu ir sėkmingai naudoju.

Supratote iš pavadinimo, jog šios dienos eterinis aliejus – pražangialapė mirtenė, kitaip dar vadinama arbatmedžiu.

Arbatmedis.

Arbatmedis.

Pražangialapė mirtenė/arbatmedis – Melaleuca Alternifolia

Nukeliaukime į Australiją – tai pražangialapės mirtenės tėvynė. Nors ir vadiname ją arbatmedžiu, su arbata šis medis tikrai nieko bendro neturi. Medis priklauso mirtinių šeimai, o eterinis aliejus yra išgaunamas iš lapų, distiliacijos būdu.

Remiantis ISO:4730 standartu, tik iš M. alternifolia, M. linafolia ir M. Dissitifolia rūšių išspausti eteriniai aliejai pasižymi labai dideliu antimikrobiniu, priešgrybeliniu ir priešvirusiniu poveikiu. Kitų rūšių arbatmedžiai tokio stipraus terapeutinio poveikio neturi. Šis eterinis aliejus ypač veiksmingas gydant šlapimo pūslės uždegimus ir Candida albicans sukeltus makšties uždegimus. Tai įrodė daktaras Paulis Belaiche, atlikęs nuodugnius darbus apie klinikinį mirtenių veiksmingumą. Šiuos rezultatus jis aiškino dviem veiksniais:

  1. Paties mirtenių aliejaus stipriu antimikrobiniu poveikiu;
  2. Ypač geru mirtenių toleravimu, dėl ko jį galima vartoti nesudirginant gleivinės.

Tai puiki priemonė imuninei sistemai stiprinti, mobilizuoja baltuosius kraujo kūnelius, spartina sveikimą. Be to, pasižymi odą valančiomis savybėmis, užtraukia žaizdas ir randus, padeda gydyti įvairiausius spuogus. Rekomenduojamas sergantiems vėjaraupiais, nusideginusiems, taip pat norintiems atsikratyti grybelinių kojų ligų, karpų. Veiksminga priemonė nuo pleiskanų.

Būtent melaleuca alternifolia esu išbandžiusi naudoti kaip priemonę nuo pleiskanų, taip pat gydžiau galvoje atsiradusius neaiškius raudonus plotelius. Dezinfekavau juo namus, kai stipriai sirgome kvėpavimo takų ligomis. Į aplinką patekęs eterinis aliejus taip pat padėjo lengviau atsikosėti. Turiu pripažinti, kad jo kvapas ne pats mieliausias, tačiau turint omenyje, kad jis savo darbą atlieka puikiai, galima pakentėti.

Rekomenduojama naudoti gerklės skalavimams, garinimui, aplinkos dezinfekavimui, praturtinti juo kremus, losjonus riebiai, probleminei odai. Taip pat, tai vienas iš labai nedaugelio aliejų, kuriuos galima naudoti neskiestus.

Panaudojimo galimybės

Nagų infekcijos

Vieną dalį gryno eterinio aliejaus sumaišykite su 10 dalių šalto spaudimo, nerafinuotu baziniu aliejumi (alyvuogių, migdolų, avokadų, abrikosų kauliukų ir pan.). Pašildykite mišinį ir palaikykite jame švarius pažeistus nagus 5 minutes. Tepkite du kartus per dieną šiuo mišiniu pažeistus nagus, kol infekcija dings.

Užkimšta nosis, sinusų takai

Įlašinkite maždaug 10 lašų eterinio aliejaus į indą su karštu vandeniu. Užsidenkite galvą rankšluosčiu, pasilenkite virš verdančio garuojančio vandens (tik nenusideginkite), leiskite garams nusėsti ant veido ir švelniai įkvėpkite. Taip pat galite užlašinti pora lašelių ant sudrėkinto šilto rankšluostėlio ir pridėjus prie nosies pakvėpuoti apie 5 minutes.

Pleiskanoms naikinti, sausai galvos odai, riebaluotiems plaukams

Įlašinkite 10 lašų eterinio aliejaus į 240 ml natūralaus šampūno arba kondicionieriaus. Plaukite galvą nors ir kasdien. Esant stipriam pleiskanojimui tik atskiruose galvos plotuose, galima naudoti ir gryną eterinį aliejų.

Gydomųjų kremų gamyboje

Įlašinkite nuo 5 iki 10 eterinio aliejaus į jau pagamintą kremą. Naudokite jį spuoguotos arba dermatito pažeistos odos priežiūrai.

Burnos opelėms ar žaizdelėms bei uždegimams gydyti

Į arbatinį šaukštelį druskos įlašinkite 3-5 lašelius eterinio aliejaus ir išmaišykite stiklinėje šilto vandens. Skalaukite burną 2 kartus per dieną. Esant reikalui, galima įmasažuoti keletą lašų arbatmedžio į pažeistas vietas. Pažeistą gleivinę gali šiek tiek pagriaužti.

Galima būtų privardinti dar ne vieną panaudojimo būdą, tačiau tuomet tektų parašyti knygą, kaip tai padarė Cynthia B. Olsen. Šioje knygoje galima rasti labai daug informacijos apie tai, kaip panaudoti pražangialapės mirtenės eterinį aliejų.

Tikiuosi, kad sudominau ir savo vaistinėlėje nuo šiol visuomet turėsite arbatmedžio eterinio aliejaus. Jei patiko, ar pamanei, jog naudingas straipnis, kodėl gi nepsidalinus juo su draugu pasinaudojus dalinimosi mygtukais apačioje. 

 

Būkite sveiki!

Literatūriniai šaltiniai:

  1. Kurt Schnaubelt „Naujoji aromaterapija“ (52 psl.)
  2. Jūratė Kukenienė „Aromaterapijos kerai“ (242-243 psl.)
  3. Cynthia B. Olsen „Australian Tea Tree Oil Guide– First Aid Kit in a Bottle“ (11, 13-24 psl.)
  4. Patricia Davis „Aromaterapija nuo A iki Ž“ (272-273 psl.)

 

Laukiu komentaro! :)