Aviečių sėklų aliejus ir SPF

Pavasarinė saulė vis tankiau prasiskverbia pro pilkus debesis ir džiugina savo šiltais spinduliais. Tikriausiai nesuklysiu spėdama, kad mintimis jau ne kartą nusikėlėte į pajūrio kopas ir jau rezgate atostogų planą.  Tikriausiai nebereikia priminti, kad pavasario saulė pati kaitriausia, todėl tie, kurie nori savo odos spalvą pagražinti balandžio ar gegužės mėnesiais, reikėtų pasirūpinti tinkamomis odą saugančiomis priemonėmis.

Daugelis žmonių, tame tarpe ir aš, ieško natūralių alternatyvų cheminiams apsaugos nuo UV spindulių produktams. Dauguma augalinių aliejų mylėtojų ir rankų darbo kosmetikos gamintojų savo „bloguose“ teigia, kad aviečių sėklų aliejaus SPF faktorius svyruoja tarp 28-50. O ką sako mokslo pasaulis?

Manoma, kad iš raudonųjų aviečių sėklų išspaustas aliejus gali apsaugoti odą nuo UV spindulių.

Manoma, kad iš raudonųjų aviečių sėklų išspaustas aliejus gali apsaugoti odą nuo UV spindulių.

Kas yra SPF ir kaip veikia?

SPF arba apsaugos nuo saulės faktorius nurodo, kaip ilgai mes galėsime degintis saulėje išvengdami odos paraudimo. Pavyzdžiui, jei  besideginant Jūsų odai paraudonuoti užtrunka 20 minučių, tai pasitepus priemone su SPF 15 Jums prireiks maždaug 5 valandų. Taigi, nereikėtų galvoti, kad užsitepus priemonę, Jūs nenudegsite visiškai. Tiesiog tai parodo, kiek laiko prireiks Jūsų odai paraudonuoti užtepus priemonę, lyginant su neapsaugota oda.

UV spinduliai yra trijų tipų. Trumpiausio ilgio bangos yra UV-C. Šie pavojingiausi, tačiau, mūsų laimei, juos sulaiko ozono sluoksnis.  Mūsų odą pasiekia UV-A ir UV-B tipų spinduliai. Perdaug neišsiplečiant, UV-A spinduliai paspartina senėjimo požymius, raukšlių ir dėmių atsiradimą. UV-B spinduliai degina odą. Tiek vienu, tiek kitu atveju padidėja rizika susirgti odos vėžiu, tad eidami degintis, turėtumėte pasirinkti plataus spektro priemonę, apsaugančią nuo abiejų UV spindulių tipų neigiamo poveikio.

Augaliniai aliejai ir SPF

Mokslinis tyrimas. Aviečių sėklų aliejaus charakteristika

Esu tikra, kad pagrindą kalboms apie aviečių sėklų aliejaus gebėjimą apsaugoti odą nuo nudegimo davė 2000 metais atliktas tyrimas. Jame skirtingų sričių mokslininkai ištyrę raudonųjų aviečių sėklų aliejų keletu aspektų, pastebėjo, jog visiškai neapdorotas žaliavinis produktas geba sugerti dalį UV spindulių, ypatingai UV-A ir UV-B tipo. Išvadose paminėta, jog aliejus sulaiko UV spindulius panašiai kaip ir preparatai, pagaminti titano dioksido pagrindu, kurių SPF  svyruoja tarp 28-50.

Kelis kartus perskaičius patį tyrimą, negalėjau atrasti, kokiu būdu buvo nustatyta aukščiau aprašyta išvada. Beliko pasikonsultuoti su kuo nors išmanančiu šiuos dalykus. Mano pažįstama fizikos ir biomedicinos mokslų daktarė man paaiškino, kad, kol nėra pasakyta, kokiomis sąlygomis ir kokiu metodu buvo tirta, išvada nėra tiksli ir laikyti, kad aviečių sėklų aliejaus SPF faktorius yra 50 nereikėtų. Pasak jos, galima sudaryti tokį sluoksnį aliejaus, kad nepraeis jokie UV spinduliai, tačiau išlieka klausimas, ar mes tokį sluoksnį galėsime užtepti ant odos praktiškai.

Mokslinis tyrimas. Aliejų, naudojamų kosmetikoje, SPF nustatymas.

2010 metais atliktas mokslinis tyrimas parodė, kad tirtų augalinių ir eterinių aliejų SPF faktorius svyruoja tarp 2-8. Tarp kitko, jame aviečių sėklų aliejus nepaminėtas. Kaip ten bebūtų, nustatyta, kad aukščiausią SPF, beveik 8, turi alyvuogių aliejus ir SPF 7 turi kokosų aliejus. Mane nustebino tai, kad nuo kokosų aliejaus mažai atsilieka pipirmėtės ir šventųjų bazilikų(ocimum sanctum) eteriniai aliejai. Jų SPF apie 6,5. Kam įdomu, tikslesnius duomenis galite rasti štai šioje lentelėje.

Viktorijos verdiktas

Aviečių sėklų aliejuje ypač gausu vitamino E ir A bei omega rūgščių (net 83%). Nenuostabu, kad jo antioksidacinės, priešuždegiminės ir gydančios savybės bei ilgas galiojimo laikas vilioja kosmetikos gamintojus ir tampa neatsiejama daugelio veiksmingų produktų dalimi.  Tikiu, kad sudėtyje su kitais produktais, pageidautina vienu iš jų cinko oksidu, sudarius teisingą formulę, aviečių sėklų aliejus gali prisidėti prie odos apsauginės funkcijos nuo nudegimo. Kad ir kaip aukštai jį vertinu visomis prasmėmis, negaliu rekomenduoti tepti vieną ant odos, tikintis apsaugos. Bet kokiu atveju, tiek aviečių sėklų, tiek kiti aliejai gali būti puiki priemonė odos nuraminimui ir gydymui po saulės vonių.

Pabaigai, kad tikrai įtikinčiau saugoti savo odą, Jums filmukas apie tai, kaip mus mato saulė :) Jums tikrai patiks

Jei patiko ir manote, kad vertinga, būtinai pasidalinkite su draugais :)

Laukiu komentaro! :)