TOP 10: Eteriniai aliejai šaltajam sezonui

Perštinti gerklė? Varvanti nosis? Drebulys? Neretai ir kosulys aplanko ar skauda sąnarius.. Tai dažni simptomai, varginantys mūsų organizmą, kai tik termometro stulpelis nukrenta iki 3 laipsnių ir žemiau. Gera žinia ta, kad varginant peršalimo ligoms, daugeliu atvejų galima išsiversti ir be vaistų, jei tik laiku imsimės tinkamų priemonių. Štai 10 nepakeičiamų eterinių aliejų, kurie pravers, nesvarbu, ar pajutote pirmuosius simptomus, ar liga pažengė toliau. Nors ir labai sunku vieną aliejų iškelti aukščiau kito, nes jie visi labai reikalingi ir nepakartojami, vietas paskirsčiau pagal universalumą gydyme.

10. Citrinų eterinis aliejus (bot. Citrus limon)

citrinaTai vienas populiariausių eterinių aliejų, pirmiausiai dėl savo kvapo. Jis sklaido nerimą, padeda susikaupti. Garinkite jį į aplinką, kai norite sustiprinti imunitetą bei sustabdyti virusinių ligų plitimą. Tai labai naudinga sergant peršalimo ligomis. Be to, tai vienas iš eterinių aliejų, keliančių nuotaiką, kurios taip trūksta šaltuoju periodu. Sinergijoje su kitais eteriniais aliejais naudingas kosint, sergant gripu, angina.

9. Pušų eterinis aliejus (bot. Pinus Sylvestris)

pusisPušies eterinis aliejus – stiprus antiseptikas, gelbstintis gydant kvėpavimo takų ligas, gripą, laringitą. Kaip ir pipirmėtės eterinis aliejus, šis, priklausomai nuo to, ko organizmui reikia, jį sušildo arba atgaivina. Palankiai veikia kvėpavimo takus, apvalo plaučius, nosį, tad drąsiai naudokite jį inhaliacijoms (2-3 lašai) bei garinkite į aplinką (6-9 lašai į difuserį/kambario drėkiklį).

8. Kvapusis rozmarinas (bot. Rosmarinus officinalis)

rozmarinasRozmarinų eterinis aliejus – stiprus stimuliantas ir kūnui ir protui. Tai puiki priemonė esant raumenų nuovargiui ar skausmams (ypač tinka voniai po ilgos varginančios dienos ar sporto). Taip pat, sinergijoje su kitais eteriniais aliejais, palengvina artrito, reumatizmo požymius, kurie neretai aplanko atėjus šaltajam sezonui.

Sąlyčiui su oda labiausiai tiks verbenono tipas, katarinėms infekcijoms – cineolo, o kepenų sekrecijai ir inkstų funkcijos skatinimui – kamparinis.

Dėl stipraus stimuliuojamo rozmarinų poveikio, nerekomenduojamas naudoti sergant epilepsija ir turint aukštą kraujospūdį. Taip pat netinka nėščiosioms. Neutralizuoja homeopatinius preparatus.

7. Malonioji pelargonija (geranija) (bot. pelargonium graveolens/pelargonium odorantissimum)

pelargonijaTai eterinis aliejus, kurį privalo savo vaistinėlėje ir kosmetinėje turėti kiekviena moteris. Jis puikiai ramina ir atpalaiduoja, gydo įvairias odos problemas. Labai mėgstamas dėl malonaus kvapo, eterinis aliejus puikiai veikia tiek vienas, tiek sinerginiuose mišiniuose.

Šaltuoju sezonu pravers paraudus rankų ar kojų pirštų odai nuo stipraus nušalimo. Be to, tai veiksni priemonė, kai kamuoja pūslelinė, sukelta šalčio ar slogos (Išbandyta).

6. Vaistinių ramunėlių (Matricaria recutita)

vaistine ramuneleRamunėlę deramai įvertino net senosios civilizacijos. Egiptiečiai „saulės gėlės“ nuovirais gydė karštinę, žyniai – malšino nervinius sutrikimus. Dėl puikių dezinfekuojančių savybių nuo seno pasitelkiama odos žaizdoms gydyti ir kūdikių priežiūrai.

Vaistinių ramunėlių (germaniškų) eterinį aliejų turėti savo vaistinėlėje verta dėl stiprių priešuždegiminių ir raminančių savybių.

Mėlynos spalvos eterinis aliejus padės perštint gerklei, raminant išbėrimus, atsiradusius nuo šalčio, mažinant ausies skausmus. Kompresams ir praplovimams naudokite tirpalą iki 1%.

5. Tikroji Levanda (bot. Lavandula Angustifolia)

levandaTai visiems labai gerai žinomas ir ne veltui yra populiariausių eterinių aliejų sąraše. Pasižymi stipriomis raminančiomis, antiseptinėmis, skausmą malšinančiomis savybėmis. Naudojant inhaliacijose sinergijoje su kitais eteriniais aliejais lengvina bronchito, astmos požymius, taip pat mažina gerklės skausmą. Puikiai tinka malšinti ausies uždegimo sukeltą skausmą, kuris neretai atsiranda peršalus ar susirgus sloga.

4. Pipirmėtė(bot. Mentha Piperita)

pipirmeteSvarsčiau, kuriam eteriniam aliejui paskirti ketvirtą vietą. Tiesa sakant, mano nuomone, vaistinių čiobrelių ir pipirmėtės eteriniai aliejai savo funkcijomis ir gydomosiomis savybėmis yra panašios svarbos.

Pipirmėtė veikia dvejopai: kai šilta – atvėsina, kai šalta – sušildo. Tai labai gera pagalba peršalus ir turint temperatūros, nes pipirmėtės eterinis aliejus skatina prakaitavimą ir tokiu būdu mažina temperatūrą. Taip pat lengvina atsikosėjimą, todėl naudingas sergant bronchitu, plaučių uždegimu, astma. Sinergijoje su kitais eteriniais aliejais lengvina net įsisenėjusią slogą, sinusitą.

3. Vaistinių čiobrelių (bot. Thymus Vulgaris)

ciobrelisČiobrelių eterinis aliejus pasižymi itin stipriomis antivirusinėmis, antiseptinėmis ir antibakterinėmis savybėmis, todėl tradiciškai naudojamas perštint gerklei, varginant kosuliui, atsiradus peršalimo simptomams. Siaučiant gripo epidemijoms, tai vienas pagrindinių aliejų, kuriuos galite garinti į aplinką (6 lašai į difuserį). Jo poveikis yra labai stiprus, todėl piktnaudžiauti negalima. Sergant saugiausia naudoti inhaliacijoms (2 lašai į garų vonelę). Masažams ar voniai rekomenduojama skiesti baziniu aliejumi, nes gali sudirginti odą. Čiobrelių eterinio aliejaus poveikis šiek tiek skirsis, priklausomai nuo chemotipo. Geriausiai toleruojamas – linalolio chemotipas (praskiestas tinka ir vaikams).

2. Spindulinis eukaliptas (bot. Eucalyptus radiata)

eukaliptasJeigu kalbėtume apie peršalimo ligas, tai Eukaliptas – ko gero dažniausiai medicinoje vartojamas augalas, papildantis įvairius gydomuosius tepalus ir dažnai tampantis pagrindine veikliąja medžiaga. Mišinyje su kitais aliejais, puikiai tinka įtrinimams į krūtinę bei nugarą.

Eukaliptas pasižymi antiseptiniu, baktericidiniu, karštį mažinančiu, žaizdas sutraukiančiu, priešuždegiminiu, skausmą malšinančiu, antivirusiniu poveikiu. Tradiciškai ir labai sėkmingai naudojamas sergant peršalimo ligomis, kosint. Puikiai veikia ir vienas ir sinergijoje su kitais eteriniais aliejais.

1. Pražangialapė mirtenė/Arbatmedis (bot. Melalaeuca Alternifolia)

arbatmedisNe veltui šiam eteriniam aliejui paskirta pirmoji vieta. Arbatmedis – išskirtinis aliejus, kadangi jo antibakterinės, antiseptinės, antivirusinės ir priešgrybinės savybės, įrodytos ne vienos mokslinės studijos, pasitarnauja esant įvairiems susirgimams ir jų prevencijai.

Garinkite jį į aplinką per gripo infekcijas, lašinkite ant drabužių vaikučiams (po 1 lašą ant petuko), einantiems į darželį (nepalieka dėmių). Mėgstantys pagulėti vonioje, pajutę pirmuosius peršalimo požymius, lįskite į vonią su šiuo eteriniu aliejumi (iki 8 lašų voniai).

Veiksmingus receptus su išvardintais aliejais peršalimo ligoms ir negalavimams įveikti rasite straipsnyje „Receptai peršalimo ligų profilaktikai ir gydymui

Šaltiniai:

  1. Jūratė Kukenienė „Aromaterapijos kerai“;
  2. Patricia Davis „Aromaterapija nuo A iki Z“;
  3. Kurt Shnaubelt „Naujoji aromaterapija“;
  4. Valerie Ann Worwood „The complete book of essential oils and aromatherapy“.

Laukiu komentaro! :)