Kaip kvepia Kalėdos?

Žinau žinau, dar lapkritis nepasibaigęs, o aš jau apie Kalėdas :) . Malonūs rūpesčiai dėl vaikų švenčių mokykloje ir darželyje nori nenori sukelia Kalėdines mintis. Užmerkiu akis ir iškyla vaizdiniai: apelsinų žievelė, cinamonas, spanguolė, eglių šakos, įvairiaspalviai stiklo žaisliukai, karpytos snaigės ant langų, liepsna židinyje. Visa tai iš vaikystės… Pirmiau už vaizdinius nosį pasiekia spyglių ir sakų aromatas. Jį užuodus atsigauna ir siela ir protas. Jaučiu jį taip stipriai, tarsi ką tik pasivaikščiojus miške.

Puikiai menu, kaip vaikystėje atsiguldavau po papuošta eglute taip, kad galėčiau matyti švieseles, spingsinčias tarp spygliukų, o, svarbiausia uostyti jos skleidžiamą aromatą. Kvapas, tarsi laiko mašina, gali nukelti į bet kurį laikotarpį ir vietą. Artėjant Kalėdoms, nejučiomis dažniau naudoju cinamoną ir gvazdikėlius, rytais norisi įkvėpti pušų arba eglių eterinių aliejų, o difuzeryje atsiduria citrusinių ir gilesnės vibracijos sakų aromatų mišiniai. Štai taip kvepia Kalėdos!

spygliuociai, egles, pusys

Pasivaikščiojus spygliuočių miške nurimsta siela ir atgyja protas

Kalėdiniai aromatai

Tikriausiai dauguma Jūsų, kaip ir aš, sąmoningai renkatės prekybos centruose siūlomas plastikines egles, nes nenorite kirsti sveiko medžio. Juk šitiek metų reikia, kad jis užaugtų. Tai patogu ir iš praktinės pusės, nes nebyra spygliai. Sąmoningai pasirenkame netekti to nuostabaus sakų, kuriuos išskiria eglių ir pušų spygliai, aromato. Tačiau dėka žmogaus, sugalvojusio, kaip sugauti ir išlaikyti kvapus – gyvąją augalo energiją, mes neturime nieko prarasti. Žemiau pateiksiu keletą išbandytų aromaterapinių receptų, pagyvinsiančių Kalėdas ir jų laukimą.

Kalėdiniai aromatai

Kad būtų lengviau laukti Kalėdų…

 • Pušų EA (Pinus Sylvestris) – 4 lašai;
 • Raudonųjų mandarinų EA (Citrus Reticulata) – 2 lašai;
 • Cinamonų žievės EA (Cinnamomum zeylanicum) – 1 lašas;
 • Distiliuotas vanduo – 250 ml;
 • Spiritas arba degtinė – 1 valg. šaukštas;
 • Purkštuvas – 1 vnt.

Eterinius aliejus sulašinkite į spiritą arba degtinę ir supilkite į vandenį. Purkškite namus pagal poreikį.

Belaukiant svečių…

Pastebėjau, jog svečius labai gerai nuteikia citrusinių vaisių aromatas. Eksperimentuokite! Pasigaminkite purškiklį namams vien tik iš citrusinių vaisių: apelsinų, mandarinų, citrinų. Jie labai kelia nuotaiką, o mandarinų eterinis aliejus skatina bendravimą. 250 ml vandens reikės 12 lašų citrusinių eterinių aliejų. Sumaišykite viską jau aukščiau aprašytu būdu.

Kad plastikinis medis kvepėtų…

į 200 ml distiliuoto vandens įlašinkite 6 lašus pušų (lot. pinus sylvestris) eterinio aliejaus ir apipurkškite medį.

Kūrenantiems židinį…

Pasak, V. A. Worwood, pakanka vieno lašo eterinio aliejaus ant malkos, ir vienos pakvepintos malkos ryšulyje, paruoštame kūrenimui,  kad aromatas pasklistų po kambarį. Nuostabu tai, kad nesvarbu, kokį medį deginsite, jei užlašinsite ant jo eterinio aliejaus, jis kvepės taip, kaip tas medis, iš kurio buvo išgauta užlašinta esencija. Kitaip tariant, jei ant pušinės malkos užlašinsite atlasinio kedro eterinio aliejaus, jūs kambaryje pajusite kedro aromatą.

Eterinis aliejus yra nedegus, tad užlašinus jį ant medžio reikia palaukti, kol įsigers. Tai užtruks laiko, todėl verta kelias tokias malkas pasiruošti iš anksto ir naudoti prireikus. Židiniui siūlau rinktis vieną iš šių eterinių aliejų:

 • Santalmedžio;
 • Atlasinio arba himalajinio kedro;
 • Bosvelijų;
 • Kiparisų;
 • Kadagio uogų.

Kalėdinėms dekoracijoms, dovanoms

Kankorėžiai

Ne vieną kartą esu iš miško parsinešusi kankorėžių su mintimi, jog puošiu kalėdinį vainikėlį arba šiaip pabersiu į lėkštę, kad kvepėtų. Kvepia, tačiau labai neilgai. Norint atgaivinti jų aromatą, sudėkite kankorėžius į plastikinį maišą kartu su vatos gumulu ant kurio užlašinote 2-3 lašus pušų eterinio aliejaus. Sandariai užriškite ir palikite per naktį.

Kaspinai

Jei ruošiatės iš kaspinų daryti dekoracijas, prieš rišant, išmirkykite vandenyje su mėgstamais Kalėdiniais eteriniais aliejais ir išdžiovinkite. Į 250 ml vandens lašinkite 6 lašus esencijos.

Pakavimo popierius

Jį taip pat galite iškvepinti mėgstamais eteriniais aliejais. Kiekvienam šeimos nariui ar draugui parinkite jo mėgstamiausią. Iš vakaro įdėkite popierių į plastikinį maišą su gumulu vatos pavilgytu 2-3 lašais eterinio aliejaus, palikite per naktį. Kaip žinia, vaikams labai patiks citrusiniai kvapai, vyrams siūlau medienos, sakų  (atlasinio kedro, rožmedžio), o moterims veikiausiai patiks rožinės pelargonijos aromatas.

Linkiu pačių kvapniausių Kalėdų laukimo akimirkų. Tegul pasiruošimas žiemos šventėms Jums teikia neišmatuojamą džiaugsmą!

Laukiu komentaro! :)