Kokosų aliejus. Maistinės savybės ir įtaka sveikatai.

Kokoso riešuto lukštas

All-free-download.com archyvo nuotrauka

Tęsiu savo tyrimą apie kokosų aliejų… Šį kartą pakalbėsiu apie tai, kaip kokosų aliejus gali būti panaudojamas maisto gamyboje namuose. Tie, kas pelnosi iš kokosų aliejaus pardavimų, drąsiai teigia, jog šio produkto vartojimas su maistu mažina svorį, padidina tikimybę nesusirgti širdies ligomis, gerina Alzheimeriu sergančių žmonių būklę. Žodžiu, gydo beveik viską…Kaip yra iš tikrųjų, pamėginau išsiaiškinti

Kokosų aliejaus maistinės savybės

Kokosų aliejus yra tvirtos, tarsi baltas vaškas, konsistencijos, tačiau, paėmus į šiltus delnus, lydosi ir virsta skaidriu skysčiu(lydymosi temperatūra – 25 laipsniai). Jo galiojimo laikas siekia nuo 2 iki 3 metų.

Vienas šaukštas (14g) aliejaus turi: 116 kalorijų, 14 g riebalų (iš jų 12 g sotieji). Cholesterolio, kaip ir visi augaliniai aliejai, neturi.

Riebalai, esantys kokosų aliejuje

Kokoso aliejuje, nepriklausomai nuo to, ar jis rafinuotas ar ne, yra gausu sočiųjų riebalų. Šie sudaro net 92% visų riebalų, esančių sudėtyje. Kaip žinia, sotieji riebalai yra “blogieji” riebalai, keliantys cholesterolio lygį kraujyje. Cholesterolis, į kraują patekęs su maistu, yra netirpus vandenyje, todėl krauju jį perneša baltymai. Kraujo plazmoje cholesterolis ir trigliceridai, surišti su baltymais (apolipoproteinais), suformuoja lipoproteinus. Jie būna įvairaus tankio. 60-70 proc. kraujo cholesterolio perneša mažo tankio lipoproteinai (MTL).  Pagal pernešančius lipoproteinus cholesterolis skirstomas į:

  • mažo tankio lipoproteinų cholesterolis (MTL cholesterolis) – “blogasis”, aterogeniškas: skatinantis aterosklerozės vystymąsi. Jo kraujyje neturi būti per daug.

  • didelio tankio lipoproteinų cholesterolis (DTL cholesterolis) – “gerasis”, padeda organizmui mažinti “blogojo” cholesterolio kiekį kraujyje. Pastarąjį jis suriša, nuneša į kepenis ir pašalina su tulžimi per žarnyną. Jo kraujyje neturi trūkti.

Įrodyta, jog Lauro rūgštis, sudaranti net 47% visų riebalinių rūgščių, esančių kokoso sudėtyje, kelia tiek MTL, tiek DTL cholesterolio lygį. Dėl šios priežasties, buvo iškelta hipotezė, kad kokosų aliejus gali sumažinti tikimybę susirgti širdies ligomis.

Vidutinės grandies trigliceridai

Tyrimai parodė, jog kokosų aliejus turi daugiau vidutinės grandies trigliceridų (MCT – middle chain triglyceride) nei ilgos (LCT). MCT mūsų organizmui įsisavinti ir paversti energija kur kas lengviau nei LCT. Dėl to, buvo iškelta hipotezė, jog kokosų aliejaus vartojimas kasdienėje mityboje gali pagreitinti metabolizmą.

Sveika ar nesveika?

Panašu, kad marketingo atstovai gerai pasistengė dirbtinai sukelti maistinę kokosų aliejaus vertę, užakcentuodami, kol kas tik, hipotetinę naudą mūsų organizmui: nuo svorio reguliavimo  iki Alzheimerio ligos gydymo, jau nekalbant apie širdies ligų rizikos sumažinimą.

Kai kalba pakrypsta apie riebalus, reikalingus mūsų organizmui, tai dietologai teigia, jog turime suvartoti daugiausiai mononesočiųjų arba polinesočiųjų riebalų. Apie sočiuosius, kurių kokosų aliejuje gausiausia, sakoma, jog nereikėtų jų padauginti.

Tokios įstaigos, kaip Jungtinių Tautų maisto ir  vaistų administracija (United States Food and Drug Administration), Pasaulinė sveikatos Organizacija (World Health Organization), Tarptautinis vertingų maisto medžiagų institutas (International College of Nutrition), Jungtinių Tautų sveikatos ir žmonių paslaugų departamentas( the United States Department of Health and Human Services), Amerikos Dietologų asociacija (American Dietetic Association), Amerikos širdies asociacija (American Heart Association), Britų tautinės sveikatos servisas ( British National Health Service), ir  Kanados Dietologai, rekomenduoja nevartoti didelių kokoso aliejaus kiekių su maistu.

Amerikos širdies asociacija skatina mažinti sočiųjų riebalų kiekį iki 7% nuo kasdien suvartojamų kalorijų kiekio.

Kadangi Lauro rūgštis didina tiek “gero”, tiek “blogo” cholesterolio kiekius, egzistuoja preliminarus įrodymas – įskaitant ir studijas, atliktas su gyvūnais ir žmonėmis – jog kokosų aliejus gali turėti jei ne neutralų, tai bent jau šiek tiek teigiamą įtaką cholesterolio lygiui, tokiu būdu bent jau nedidinant tikimybės susirgti širdies kraujagyslių ligomis.

Lygiai taip pat, kalbant apie svorio metimą, nebuvo konkrečių studijų, įrodančių tai. Keletas įvairių tyrimų, trukusių nuo vieno iki keturių mėnesių, parodė, jog svorio reguliavimui įtaką turėjo „MCT aliejus“, pagamintas iš kokosų aliejaus ekstraktų. Jis ypatingas tuo, kad aliejaus sudėtyje yra tik vidurinės grandies trigliceridai. Tyrime dalyvavę žmonės, kurie savo dietoje vartojo nedidelius kiekius MCT  aliejaus, numetė daugiau svorio nei jų kolegos, naudoję skystąjį augalinį aliejų.

Išvada:

  1. Kokosų aliejus vargiai padeda numesti svorį. Žmones, teigiančius kitaip, galėjo suklaidinti panašios prigimties „MCT aliejus“, kuris nėra visai toks pats kaip kokosų aliejus, nors ir gaminamas iš kokosų aliejaus ekstraktų.
  2. Kokosų aliejų kaip ir kitus, daug sočiųjų riebalų turinčius produktus, reikėtų vartoti su saiku, neperžengiant rekomenduotinų normų. Asmenims, turintiems padidintą cholesterolio kiekį kraujyje, rekomenduočiau sumažinti kokoso aliejaus kiekius iki minimumo arba visai atsisakyti.
  3. Kokoso aliejus greičiausiai nedidina tikimybės susirgti širdies kraujagyslių ligomis. Kadangi studijos, įrodančios tai 100% , nėra, kokosų aliejų reikėtų vartoti saikingai.

Kokosų aliejaus panaudojimas gaminant maistą namuose

Nerafinuotas, tyras kokosų aliejus turi lengvą, salstelėjusį riešutų skonį ir aromatą. Labai tinka kepimui bei troškinimui vidutinėje temperatūroje (~177 laipsniai). Idealus indiškų karių arba kitų patiekalų, puikiai derančių su kokosų skoniu, gamybai.

Rafinuotas aliejus yra beskonis ir bekvapis, tad labai tinka troškinimui ar virimui iki 218 laipsnių, maistui, kuriam gaminti reikalingas neutralaus skonio aliejus.

Nors ir gausus sočiaisiais riebalais, tačiau sudėtyje neturintis trans riebalų, kokosų aliejus yra geresnis pasirinkimas nei produkto, turinčio trans riebalų, nes šie yra kenksmingi mūsų organizmui.

Veganai arba tikrieji vegetarai, aliejų gali naudoti vietoje sviesto.

Kokosų aliejus turi būti laikomas tamsioje, vėsioje patalpoje, sandariame inde.

————————-Straipsnis papildytas 2016-01-18————————————–

Burnos skalavimas kokosų aliejumi balina dantis?

oil pullingBurnos skalavimo praktika aliejumi, prasidėjusi dar ankstyvosios ajurvedos medicinos laikais išgyvena renesansą. Interneto platybės mirga nuo video ir straipsnių, kuriuose dalinamasi patirtimi ir liudijimais apie skalavimą būtent kokosų aliejumi. Išbandę teigia, kad:

 

  1. Skalavimas padeda išvengti įvairių dantenų ir burnos ligų.
  2. Tokiu būdu valosi gleivės ir skrepliai, galintys sukelti tamsias dėmes aplink dantenas.
  3. Skalaujant vyksta detoksikacijos procesas.
  4. Aliejuje esantys lipidai padeda iš emalio ištraukti daugelį dėmių, kurių negalima išplauti vandeniu, kadangi augelis dėmių yra tirpios tik riebaluose.

Tai daryti labai lengva: ryte, išsivalę dantis, įsidėkite šaukštą kokosų aliejaus į burną ir skalaukite burną apie 20 minučių kaip su dantų skalavimo skysčiu. Tai darykite ne iš šono į šoną, o pirmyn atgal. Po visko aliejų išspjaukite į šiukšlių dėžę, kadangi kriauklę ar unitazą galite užkimšti. Taigi, labai lauksiu atsiliepimų iš tų kas išbandė.

Dar noriu pridėti porą nuorodų (anglų kalba) į video apie skalavimą aliejumi. Pirmajame kalbama apie tai, jog yra padaryta svarių mokslinių tyrimų, kurie patvirtina skalavimo aliejumi naudą burnos ertmei ir įvairių ligų prevencijai. Antrajame moteris pasakoja savo nesmagią patirtį. Trumpai tariant, ji pradėjo skalauti burną aliejumi dėl įvairių ligų užpuolusių ją (klibantys dantys, dantenų uždegimai ir t.t.). Jai tai nepadėjo ir ji siūlo kitą „lengvesnį“ metodą išsigydyti šioms problemoms. Išvadas siūlau pasidaryti patiems išklausius abi istorijas.

Mano išvada: Nepabandęs nesužinosi, todėl , mano nuomone šią praktiką reikia atlikti tol, kol tokių bėdų kaip klibantys dantys ar kraujuojančios dantenos dar nėra, kad jų išvengtume. Kai jau taip atsitinka, tiesiog būtina medicininė apžiūra ir pagalba. Dėl dantų balinimo būtinai tai išmėginsiu.

Šaltiniai:

  1. Apie kokosų aliejų Wikipedijoje.
  2. Coconut oil by Center of Science in public interest.
  3. Apie cholesterolį ir lipoproteinus. Lietuvos širdies asociacija
  4. Coconut Oil – What Is It All About? by EatRight.org
  5. Nutrition data of Coconut oil

 

Dėkoju, kad skaitėte. Tikiuosi atradote vertingos informacijos. Jei manote, jog verta papasakoti ir kitiems, nesivaržykite ir pasidalinkite :)

 

Laukiu komentaro! :)