Kaip gaminamas bazinis kremas?

Mums labai pasisekė, kad gyvename laikotarpyje, kur kiekvienas norintysis gali prisiliesti prie labai daug kur pritaikomos kosmetikos gamyboje – emulsijos, kas praktikoje dažniausiai sutinkama kaip kremas arba losjonas. Pakanka turėti bazines žinias iš chemijos ir galima džiaugtis savo kūriniu. Šiame straipsnyje pasistengsiu kuo paprasčiau perteikti emulsijų gamybos ypatumus ir jų pritaikymą grožio puoselėjimui. 

Emulsijos išgavimo modelis

Emulsija – tai pagrindinė aktyviųjų komponentų pernešimo sistema. Jos pagalba mūsų oda ir plaukai gauna vitaminus, reikalingas amino rūgštis ir kitus naudingus komponentus. Paveikslėlyje pavaizdavau esminį principą, ko mums reikia, kad gautume emulsiją. Tai aliejaus fazė, vandens fazė ir emulsiklis. Tai, kokiomis išorinėmis savybėmis pasižymės mūsų gaminys, priklauso nuo emulsiklio ir, tik iš dalies, nuo naudojamų aliejų.

kaip pagaminti emulsija

Emulsijos išgavimo modelis

 

Aliejaus fazė

aliejaus faze

Tai įvairiausių aliejų ir aliejuje tirpstančių komponentų mišinys. Juos rinkitės pagal norimas savybes. Emulsijos konsistenciją gali įtakoti tai, kokius aliejus išsirinksite. Kietieji aliejai, tokie kaip sviestmedžio, mango, emulsiją patirštins, lengvi aliejai – pagerins įsigėrimą į odą, sunkesni – sudarys įspūdį, jog kremas riebesnis. Emulsijoje, priklausomai nuo emulsinio vaško, ji dažniausiai  sudarys nuo 10% iki 30%

 

Vandens fazė

vandens faze

Tai įvairiausių vandenų ir vandenyje tirpstančių komponentų mišinys. Čia galite rinktis distiliuotą, negazuotą mineralinį vandenis arba hidrolatą. Viskas priklauso nuo to, kokio rezultato norite. Yra labai gerai veikiančių, tačiau per daug intensyviai kvepiančių gėlių vandenų, todėl, praktikoje man labiausiai pasiteisino distiliuoto vandens ir hidrolato mišinys. Gaminyje vandens faz sudarys

Emulsikliai

olivem 1000Ką jie daro?

Emulsiklis apjungia vandens ir aliejaus fazę į homogenišką mišinį. Jis yra sudarytas iš molekulių, kurios gali būti hidrofilinės (mėgstančios vandenį) ir hidrofobinės (nemėgstančios vandens, t.y. mėgstančios aliejų). Tų molekulių skaičius lemia hidrofilinio-lipofilinio balanso (HLB) reikšmę, kuri ir apsprendžia emulsijos savybes. Jei HLB  reikšmė yra  3-8, gausite v/a (angl. w/o) emulsiją, jei 9-18 – a/v emulsiją (angl. O/W). Kuo jos skiriasi aptariau straipsnyje apie emulsijų tipus.
Neretai keli emulsikliai yra apjungiami į vieną mišinį, vadinamą emulsiniu vašku.

Emulsiniai vaškai

Tiek pradedantys, tiek pažengę kosmetikos gamintojai namuose gali įsigyti emulsinių vaškų, kurių pasiūla šiandiena yra iš tiesų nemenka.  Kiekvienas pardavėjas privalo nurodyti emulsinio vaško savybes ir kokiai emulsijai pagaminti jis skirtas. Dažniausiai sutinkami prekyboje A/V emulsijoms gaminti skirti emulsiniai vaškai, tokie kaip Olivem 1000 arba kviečių emulsinis vaškas, kadangi su jais labai lengva dirbti ir geras galutinis rezultatas garantuotas be labai didelių pastangų. O juk mes ir norime, kad būtų lengva ir linksma ar ne? Emulsijoje jie sudarys nuo 3% iki 10% bendro gaminio kiekio.

Kaip gaminti?

Gamybos procesas labai priklauso nuo to, kokį emulsinį vašką pasirinksite. Vienus reikia kaitinti iki 60ºC, kitus – iki 70ºC . Jūs dažniausiai gaminsite A/V emulsiją, todėl čia ją ir aptarsiu. Taip pat pirkdami emulsinį vašką, rasite aliejaus ir vandens fazių proporcijas, skirtingoms tekstūroms išgauti.

Įranga ir indai

Jums gali prireikti:

  • Nerūdijančio plieno arba stiklinių indų;
  • Skysčių ir aliejų matavimo indelių;
  • Plastikinių šaukštelių;
  • Nerūdijančio plieno plakiklio;
  • Skysčių termometras;
  • Svarstyklės (nebūtinai).

Pavyzdinės proporcijos

Emulsija, gauta iš žemiau pateiktų ingredientų, pasižymės greitu susigėrimu, drėkinančiomis ir šiek tiek maitinančiomis savybėmis.

50 g kremo reikės:

  • Lazdynų riešutų aliejus: 30% (15 g)
  • Distiliuotas vanduo: 64.4% (32,2 g)
  • Olivem 1000: 5% (2,5 g)
  • Konservantas: 0.6% (apie 6 lašai)

Gamyba

  1. Į vieną indą atsimatuokite visus ingredientus vandens fazei.
  2. Kitame inde, atsimatuokite aliejus ir emulsinį vašką.
  3.  Abu indus įstatykite į vonelę su vandeniu ir kaitinkite, kol aliejaus ir vandens fazė pasieks  70ºC.
  4. Iškėlę iš vandens vonelės pilkite aliejų į vandenį ir stipriai maišykite, kol emulsija sutirštės.  nuo 5  iki 10 minučių. Kartais šaukštelio nepakanka, tuomet reikia šluotelės arba mechaninio plakiklio. Nuo to, kuom plaksite, taip pat priklauso galutinė tekstūra.
  5. Gavę emulsiją, ją galite papildyti aktyviaisiais komponentais, vitaminais, eteriniais aliejais ar natūraliais kvapais. Tokiu būdu gausite savo asmeninį kosmetikos produktą.

Kur pritaikyti?

Emulsija – tai praktiškai bazė jūsų tolimesniam gaminiui, kas tai bebūtų. Priklausomai nuo emulsiklių arba emulsinio vaško, aliejaus ir vandens proporcijų, bei maišymo būdo, jūs galite išgauti skirtingų savybių ir tekstūrų emulsijas. Tai galite pritaikyti įvairiausių kosmetikos produktų gamyboje:

  • Kremų (veidui, kūnui, rankoms);
  • Losjonų (po skutimosi/depiliacijų);
  • Kaukių (veido, plaukų);
  • Šveitiklių;
  • Pieneliai makiažui valyti.
  • Pagrindai makiažui
  • BB-kremai
  • Skystos pudros ir t.t.

Galimybių išties daug, belieka išbandyti! Linkiu linksmai praleisti laiką!

Šaltiniai:

  1. Emulsijų gamybos principai –  http://www.makingcosmetics.com/articles/02-making-emulsions-for-cosmetics.pdf;

Laukiu komentaro! :)