Emulsija. Emulsijų tipai

Ilgai svarsčiau, ar reikalingas toks straipsnis apie, iš pažiūros, elementarų dalyką, o ypač kosmetikos gamintojui. Tačiau juk ne visada buvome tokie gudrūs ir tikiu, kad atsiras susidomėjusių ir norinčių pasigilinti į tai, kas įeina į tą žodį – emulsija. Vis tik sukurti teisingą ir atliekančią norimą funkciją emulsiją irgi yra reikalingos cheminės žinios.  

Man visada labai įdomu žinoti, kaip dalykai veikia ir dažniausiai nepakanka pamatyti kaip kažkas ką nors padarė, norisi dar ir žinoti, kodėl. Taigi, kas ta emulsija ir koks skirtumas tarp V/A ir A/V emulsijų? Juk ir vienu ir kitu atveju jungiame vandenį su aliejumi, ar ne? Žvelgiant iš chemiko pozicijos, tai ne visai tas pats ir, gaminant kosmetiką, turi įtakos galutiniam rezultatui bei pritaikymui. 

Emulsijos apibrėžimas

Tikrai susidūrėte su buitine situacija, kai stipriai sumaišius vandenį ir aliejų, kuriam laikui atrodė, jog viskas virto į vientisą mišinį, tačiau ilgainiui, aliejaus lašeliai susijungė ir galiausiai aiškiai buvo matyti kur aliejus, kur vanduo. Norint sujungti šias medžiagas yra reikalingas trečias komponentas – emulsiklis, kuris, prieš sujungiant aliejų ir vandenį, yra ištirpinamas aliejuje.

Taigi,  Emulsija – tai dviejų ar daugiau medžiagų, kurios tarpusavyje nesimaišo, vientisas junginys, padarytas emulsiklio pagalba. Emulsija kosmetikos gamyboje –  esminis aktyviųjų komponentų „nešėjas“ mūsų odai ir plaukams. Labiausiai naudojamos emulsijos kosmetikoje yra įvairūs kremai ir losjonai. Plačiau apie emulsijos gamybos ypatumus galite pasiskaityti straipsnyje, kuriame mokau pasigaminti bazinį kremą.

Emulsijų tipai

Kosmetikos gamyboje namų sąlygomis susidursite su dvejais emulsijų tipais:

  • V/A (angl. W/O (water-in-oil)) – vanduo aliejuje;
  • A/V(angl. O/W (oil-in-water)- aliejus vandenyje.

vanduo aliejuje aliejus vandenyje emulsijos

W/O tipas pažodžiui reiškia, kad aliejuje tolygiai pasiskirstė vandens molekulės, o O/W – atvirkštinį variantą – aliejus tolygiai pasiskirstė vandenyje. Paveikslėlyje matote kaip vienu atveju aliejaus molekulės apgaubusios vandens molekules, o kitu atveju atvirkščiai.

Klaidinga yra manyti, jog tipas priklauso nuo to, ar sudarant emulsiją  buvo daugiau vandens ar aliejaus. Kosmetikos gamyboje dažniausiai naudojamas vandens kiekis yra 60%-80% ir tai neįtakoja emulsijos tipo. Emulsijos tipas priklauso nuo to, kokį naudosite emulsiklį. 

V/A ir A/V skirtumai

Gamybinėje praktikoje

V/A yra kur kas sunkiau pagaminti nei A/V. Gaminant O/W emulsiją mes galime vandens fazę pilti į aliejaus ir atvirkščiai, netgi sumaišius viename dubenyje visus ingredientus, pakaitinti iki 60-80 laipsnių ir gauti stabilią emulsiją. Žodžiu, geras rezultatas, kalbant apie stabilumą, beveik visada garantuotas. Norint išgauti W/O emulsiją, reikia vandens fazę labai lėtai pilti į aliejaus fazę, kurioje jau bus ištirpintas emulsiklis ir pilant maišyti. Tinkamų natūralių augalinių  emulsiklių sąrašas taip pat nėra ilgas, tačiau apie gamybos ypatumus abiems tipams paruošiu atskirą straipsnį.

Savybės

V/A emulsijos yra labiau atsparios vandeniui, o tai galima išnaudoti gaminant apsaugos priemones nuo saulės, be to, ir veikia geriau prie aukštesnio SPF.

W/O emulsijos yra švelnesnio veikimo ir geriau pasiskirsto ant odos nei O/W emulsijos. Nors daugumą puikių dieninių ir naktinių drėkinamųjų kremų yra  O/W emulsija, tačiau labai sausai, išjautrintai, greitai pažeidžiamai odai yra rekomenduojama W/O emulsinės kosmetikos priemonės.

Polinkis į užterštumą. W/O emulsija yra linkusi lėčiau užsiteršti nei O/W. Ko gero lengviausiai suprasti žiūrint į paveikslėlį, kurį pateikiau viršuje. Kadangi vandens molekulės yra apgaubtos aliejaus molekulių, užteršėjui yra kur kas sunkiau prasiskverbti iki vandens. Kaip žinia, vanduo yra labai neatsparus teršalams.

Pritaikymas

V/A emulsija

V/A tipo  emulsija ypač saugo odą nuo drėgmės netekimo. V/a tipo emulsiniai kremai išsausėjusią odą gerai riebina bei drėkina, atstato sutrikusią epidermio barjerinę funkciją. Gaminkite ją, jei norite riebesnio gaminio, paliekančio apsauginę plėvelę. Dažniausiai reikalinga gaminant emolientus, produktus, saugančius nuo saulės ar vėjo. Puikiai tiks labai sausai, greitai pažeidžiamai, išjautrėjusiai odai.

A/V emulsija

A/V emulsijos nėra riebios, todėl malonios naudoti, lengvai tepamos, nepalieka dėmių ir lengvai nuplaunamos nuo odos paviršiaus, malonios tekstūros. Jos puikiai drėkina ir minkština odą. Šį tipą rinkitės tada, kai norite pagaminti nelabai riebų rankų kremą, priemones po skutimosi arba lengvus drėkinamuosius naktinius ar dieninius kremus. Tiks normaliai, mišriai, riebiai, brandžiai, sausai odai.

Praktiniai patarimai

Iš savo praktikos pastebėjau, kad dar labai daug priklauso ir nuo to, kokius augalinius aliejus pasirinksite gamybos procese. Jei sudėtyje bus nemažai augalinių sviestų arba sunkesnių aliejų, net ir A/V emulsija apsunks. Paliks riebumo jausmą ir atrodys, jog ir apsauginė plėvelė yra. Neturint laboratorinės aparatūros gana sunku patikrinti kaip ten yra iš tikrųjų. Linkiu nebijoti ekperimentuoti, pasidaryti savas išvadas ir žinoma, pasidalinti jomis čia, Viktorijos namuose.

Šaltiniai:

  1. http://www.makingcosmetics.com/articles/27-how-to-make-water-in-oil-emulsions.pdf;
  2. http://www.makingcosmetics.com/articles/02-making-emulsions-for-cosmetics.pdf;
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Emulsion.

Laukiu komentaro! :)