Arganas – kietasis grožio riešutėlis

Marokiečiai šį aliejų savo kūno ir plaukų priežiūrai bei kulinarijoje naudoja dešimtmečius. Nemažai skambių žodžių radau interneto platybėse apie jį. „Skystasis auksas“ vienas iš jų. Man buvo labai įdomu pasiaiškinti, ką apie argano aliejų  „kalba“ mokslinės publikacijos ir tada jau pelnytai giedoti ditirambus ir mokėti išties nemažą kainą už „jaunystės fontaną“ buteliuke. 

rp_argano-riesutai.jpg

Argano aliejus

Argano riešutų aliejus – prabangus gamtos ir žmogaus rankų kūrinys

Kilmė ir išgavimas

Argania Spinosa – tai tropiniai medžiai originaliai augantys šiaurės vakarų Maroke ir nusidriekiantys iki Algerijos. Giraitė, kurios plotas siekia kiek daugiau nei  8000 kv. km jau nuo 1998 m yra saugoma UNESCO, kadangi dėl besaikio medienos, vaisių ir lapų naudojimo iškilo grėsmė išnykti.

argania spinosa medis

Argania Spinosa medis

Tai lėtai augantys plačiašakiai medžiai (7-10 m), tačiau suaugęs medis gali duoti vaisius net 150-200 metų. Šie vaisiai, riešutai, turi nuo vieno iki trijų labai aliejingų branduolių, iš kurių Maroko moterys, berberės, susibūrusios į kooperatyvus, spaudžia auksinį augalo eliksyrą. Priklausomai nuo spaudimo būdo, galima išgauti nuo 30% iki 50% aliejaus.

Maistinio ir kosmetinio aliejų gamyba truputį skiriasi. Tradiciškai, kosmetinio aliejaus spaudimo procesas apima riešutų rinkimą, branduolių gliaudymą rankiniu būdu, jų džiovinimą, o tuomet spaudimą specialiomis rankinėmis girnomis. Norėdami išgauti 1 litrą aliejaus, turėtume nuskinti visą vieno medžio derlių, išlukštenti maždaug 2,5kg branduolių, sugaišti apie 20 darbo valandų kol gautume nuostabaus auksinio aliejaus.  Gaminant maistinį aliejų, jo branduoliai truputį paskrudinami. Tokiu būdu gaunama tamsesnė aliejaus spalva ir išryškėja riešutų skonis, kai tuo tarpu kosmetinis aliejus yra beskonis.

Per pastaruosius 4-5 metus ypač išaugo kosmestinio aliejaus paklausa, todėl smarkiai patobulėjo ir aliejaus išgavimo procesai. Rankų darbą pakeitė elektriniai presai, taip pat naudojamas kaitinimas aukštoje temperatūroje ir cheminiai tirpikliai. Didžioji dauguma aliejaus yra pagaminama Europoje iš importuotų argano riešutų branduolių. Toks aliejus dažniausiai dedamas į šampūnus, drėkiklius ir naudojamas daugelyje kosmetikos industrijos produktų.

Grįžkime prie natūralaus, niekuo nepakeisto, tradiciškai Maroko moterų kooperatyvuose spaudžiamo aliejaus savybių. Apie jas ir kalbėsiu toliau šiame straipsnyje.

Argano aliejaus sudėtis

Nepriklausomai nuo to, ar tai būtų maistinis ar kosmetinis argano riešutų aliejus, jo cheminė sudėtis nesiskiria ir yra labai turtinga: net 99% sudaro riebiosios rūgštys, iš kurių 43%-49% priklauso omega -9 šeimai (oleino rūgštis) 29%-36% – omega -6 šeimai (linoleno rūgštis). Likusiame 1% gausu tokoferolių( vitamino E), skvalano ir karoteno. Vitamino E čia beveik dvigubai daugiau nei alyvuogių aliejuje. Kaip žinia, vitaminas E saugo nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio ir yra puikus antioksidantas.

Kosmetinio ir maistinio aliejaus savybės.

Tradiciškai, marokiečiai jau daug daug metų argano aliejų vartoja įvairioms odos problemoms spręsti, plaukams puoselėti, greitesniam žaizdų gyjimui, sąnarių uždegimams mažinti, gamina su juo maistą ir džiaugiasi puikia sveikata. Panašu, jog ir „mokslas“ tam pritaria, bent jau nenuneigia.

Mane labiausiai įtikino Alternatyvios medicinos apžvalgininkai. Savo straipsnyje, remdamiesi įvairiomis mokslinėmis studijomis ir publikacijomis išskyrė skirtingas savybes, kuriomis pasižymi kosmetinis ir maistinis Argano aliejus.

Maistinis Argano aliejus (vartojant kasdien 3-6 g):

Healthyfig.com archyvo nuotrauka

Healthyfig.com archyvo nuotrauka

  • saugo kepenų ląsteles nuo suirimo. Skatina jų sintezę.
  • turi antidiabetinių savybių. Mažina cukraus kiekį kraujyje.
  • turi priešvėžinių savybių. Stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi.
  • mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje.

Kosmetinis Argano aliejus:

Argano aliejus ir plaukai

Marokietės moterys lepina savo plaukus ir teigia, kad tai mažina slinkimą, suteikia žvilgesio, plaukai nebesielektrina. Internete mirga marga teiginiai tik patvirtinantys marokiečių praktiką.

Labai įdomu tai, kad neradau nė vienos publikacijos ar mokslinės studijos apie Argano aliejaus poveikį plaukams. Priešingai, radau daug neigiamų atsiliepimų ir diskusijų iš moterų, kurios pabandė jį naudoti plaukų priežiūroje, siekdamos sumažinti plaukų elektrinimąsi arba suteikti plaukams žvilgėjimo. Deja, nesėkmingai. Dažniausiai pasitaikančios nesėkmės buvo pernelyg susiriebalavę plaukai arba plaukai atrodė kaip šiaudiniai. Sunku pasakyti, ar tai netinkamai naudojamas aliejus, ar, iš tiesų, reklaminių mitų laužymas.

Beveik patikėjau netyčia rasta diskusija Reddit.com. Joje iškeliamas klausimas, ar Argano aliejus sausina plaukus. Kadangi vertinu bendruomenę, kurią subūręs šis pasaulinis forumas kaip išprususią ir be reikalo nesimėtančią nepagrįsta informacija, prisidedu prie vyraujančios nuomonės, kad kokosų aliejus vistik geriau geriasi į plaukus nei Argano (Tai įrodanti lentelė (anglų kalba)). Kaip ten bebūtų, neatmetu ir galimybės, kad Argano aliejus buvo naudojamas neteisingai.

Kas nutinka, kai neteisingai naudojame aliejų, rašiau straipsnį ir, jei įdomu, kviečiu paskaityti čia.

Apie tai, kaip rinktis Argano aliejų ir į ką atkreipti dėmesį, rasite kitame mano straipsnyje „Argano aliejus. Kaip išsirinkti?

Kaip ir kiekvieną kartą, kviečiu diskutuoti, dalintis, komentuoti, taisyti netikslumus. Tik diskusijose gimsta tiesa!

 

 

Laukiu komentaro! :)