Atopinis dermatitas. Tai, ko nepasakė gydytojas

Alergija – tikra XXI amžiaus rykštė. Nors oficialių statistinių duomenų apie įvairius alerginius susirgimus turinčius žmones Lietuvoje man rasti nepavyko, tačiau specialistai teigia, kad skaičiai yra panašūs kaip ir Europoje, t.y apie 35%. Neretai pamačius vaikučius, išbertais žandais ir kūneliais manyje suvirpa didžiulė atjauta, pirmiausiai jiems, o paskui jų mamytėms, nes dažniausiai tuos pabėrimus lydi diagnozė – atopinis dermatitas.

atopinis dermatitas

Atopinis dermatitas. Ar įmanoma apsieiti be hormoninių vaistų?

Atopinis dermatitas – tai lėtinė uždegiminė odos liga, prie kurios atsiradimo stipriai prisideda ir paveldimumas. Su amžiumi ligos pasireiškimas keičiasi, tačiau visais kartais ligonius ji vargina itin stipriu niežėjimu, ko pasekoje ant kūno atsiranda nudraskymai, šašeliai, nutrynimai ir odos infekcijos. Dažniausiai jis atsiranda vaikams 1-5 gyvenimo metais ir, sėkmingu atveju, išaugamas iki paauglystės. Būna atvejų, kad šis nemalonumas lydi visą gyvenimą, tačiau tinkamai prižiūrint odą ir susitvarkius mitybą bei gyvenimo būdą, galima išvengti kortikosteroidinių vaistų ir gyventi pilnavertį gyvenimą.

Asmeninė patirtis

Auginu dukrelę (jai 4 metai), kuriai pasireiškęs vidutinio sunkumo atopinis dermatitas nuo pirmųjų jos gyvenimo metų, sūnui (jis jau išaugęs) buvo lengva dermatito forma. Būtent dukters atvejis mane pastūmėjo daugiau domėtis apie augalinius aliejus, kremų gamybą ir kitus natūralius metodus, palengvinančius vaiko gyvenimą.

Buvo tokių mėnesių, kai maniau, kad dukra alergiška viskam, kas ją supa. Atrodė, kad beria nuo bet kokio suvalgyto maisto. Išvaikščiojome pas daugelį gydytojų ir jie visada kartojo tą patį: „gal maistas, gal buitinės priemonės, milteliai, gal pamėginkite patepti tą kremuką, o gal tą…“. Kiekvieną kartą atsimušdavom į sieną, nes jokie „pramoniniai“ kremukai nepadėjo. Kelias dienas patepus, atrodė, kad lyg ir bus stebuklas, tačiau po savaitės atrodė, kad paraudimas dar stipresnis. Alergologiniai tyrimai parodė, jog ji jokiam maistui nealergiška. Išbandėme ir alternatyviąją mediciną, kreipėmės į homeopatę, tačiau po šio „gydymo“ prieskoniais ir homeopatiniais preparatais situacija tapo visiškai nebevaldoma ir mums teko pradėti naudoti hormoninius tepalus, nes reikėjo labai greito efekto odai nuraminti. Ar situacija Jums bent iš dalies pažystama? Tikiu, kad daugelis atsakysite į šį klausimą teigiamai.

Paraudimai ant odos yra išjautrėjusio organizmo, kuris reaguoja į aplinkos veiksnius, išraiška. Mūsų atveju, dažniausiai, tai nebuvo maistas. Vaikas reagavo į maistą tuo atveju, jei jame buvo dažiklių, sintetinių priedų ar cheminių atliekų. Pavyzdžiui, vaikas suvalgė pramoniniu būdu užaugintos žuvies, kuri buvo šerta maistu su antibiotikais ar kitais priedais, skatinančiais augimą. To pasekmė –  išbertas kūnelis arba paaštrėjęs kūno niežulys, neaiškios priežasties neramumas.

Ką daryti?

Atopinį dermatitą galima palengvinti, tačiau tam yra reikalingas kompleksiškas veiksmų planas ir daug daug kantrybės. Papasakosiu tai, kas padėjo mums palengvinti simptomus ir iš vidutiniškai sunkaus atvejo pereiti į lengvą,  kuris nebevargina naktimis ir dukra gali ramiai miegoti. Pamėginti tikrai verta. Tereikia atkreipti dėmesį į keletą dalykų.

aprangaJokios sintetikos ir… vilnos

Atopinio dermatito kamuojama odelė yra labai jautri aplinkos veiksniams, net labiau nei suvalgytam maistui. Ypač sintetiniams kilimams, drabužiams, pliušiniams žaislams. Bent jau laikinai išneškite iš vaiko kambario kilimus,
atsikratykite minkštais žaislais ir  stebėkite drabužėlių sudėtis, kad juose būtų tik natūralūs pluoštai, tokie kaip medvilnė, viskozė, linas. Vienintelis natūralus pluoštas, kuris nepatinka atopinei odai – vilna. Su vilna negali būti tiesioginio kontakto.

Svarbi net drabužio spalva

Jau minėjau, jog vaiką reikia rengti tik natūralaus pluošto drabužiais. Svarbu atkreipti dėmesį ir į drabužio spalvą. Stenkitės parinkti pastelines, švelnias spalvas. Mėlyni ir violetiniai atspalviai ypač linkę iššaukti alerginę reakciją. Taip pat, atopinį dermatitą turintys vaikai labai nemėgsta perkaitimo. Tinkamai įvertinkite kambario ar lauko temperatūrą ir atitinkamai aprenkite vaiką.

„Teisingos“ vonios

kudikis maudosiGydytojai dažniausiai pataria tokį vaiką maudyti kuo rečiau, ir jei maudome būtinai naudoti vandenį minkštinančius preparatus. Jie yra teisūs… jei vanduo kietas. Jei vanduo minkštas, tokios maudynės tiesiog būtinos, nes maudantis 15-20 minučių, oda per poras prisipildo vandens, taip reikalingos drėgmės. Neturint galimybės maudytis minkštame vandenyje, darykite bent jau apiprausimus distiliuotu vandeniu, kol vaiko odelė apsitvarko, apgyja. Vėliau vandenį minkštinkite Jums priimtinais metodais: krakmolu, specialiais aliejais iš vaistinės arba avižų milteliais (Mums labai pasiteisino Aveenos colloidal avižų milteliai).

Stebėkite, kad vandens temperatūra neviršytų 37.5 laipsnių. Per karštas vanduo tokiai odai – peilis.

Labai svarbu! Po apiprausimų ir vonių dar drėgną odelę būtina per pirmas 2-3 minutes ištepti specialiais kremais ir užrakinti drėgmę aliejumi. Tokiu būdu ji bus drėkinama maksimaliai. Geriausiai tinka alyvuogių arba saldžiųjų migdolų augaliniai aliejai. Jei norisi palikti didesnę riebalinę plėvelę, tepkite taukmedžio sviestu. Aliejų rinkitės nerafinuotą, tyrą, pirmo, šalto spaudimo.

Vaiko higiena

Neprauskite muilais, kurie gali sausinti odą, naudokite tik saugios sudėties priemones. Galvai plauti rinkitės šampūnus šviesius, be dažų ir kvapų. Mes vaiką prausiame vien  vandeniu, o galvą plauname bespalviais „Neutral“ šampūnais. Kol buvo visai mažytė, pirkome Tindi rindi šampūną su alyvuogių aliejumi, nes jis vienintelis buvo bespalvis.

spec paveikslelis apsauginis kremas vaikamsKremas ir aliejai

Išbandėme labai daug visokių kremų, parduodamų vaistinėse, tačiau pats geriausias buvo pasigamintas pačios. Jo formulę sudariau išanalizavusi kremų, parduodamų vaistinėse, sudėtis, ieškodama ten natūralių ingredientų. Tikrinau juos, remdamasi mokslinėmis publikacijomis, patvirtinančiomis jų teigiamą įtaką odai ir saugumą vaikams. Ieškojau daugiau straipsnių ir tyrimų apie atopinį dermatitą.

Jei nemokate/nenorite gamintis pačios, siūlau rinktis kremą, kuriame būtų kuo daugiau natūralių aliejų, ypač saldžiųjų migdolų, alyvuogių, sviestmedžių, o taip pat augalinio glicerino, ramunėlių ekstrakto arba šlapalo. Kremą reikia tepti bet kada, pagal poreikį, kad ir kas 10 minučių. Labai svarbu palaikyti odą minkštą ir drėgną, nes tik taip sumažėja niežulys.

Jei pastebite, kad atsiranda infekcija (dažniausiai spuogeliai), galima aliejų praturtinti arbatmedžių arba levandų eteriniu aliejumi, priklausomai nuo vaiko amžiaus. Šie turi antivirusinių ir antibakterinių savybių, tad padės odai greičiau susitvarkyti su infekcija. Aš lašinu 1 lašelį arbatmedžių arba levandų e.a.(bot. melaleuca alternifolia) į 10 ml augalinio aliejaus ir tepu odą po vonios, kaip įprastai.

naminiai gyvunaiNaminiai gyvūnai

Nežinau, kodėl, tačiau yra pastebėta, kad atopinei odai labai nepatinka kačių plaukai. Šunys, šeškai, jūrų kiaulytės ar kiti gyvūnai neigiamos reakcijos nesukelia. Jeigu namuose turite katinėlį, pasistenkite pasirūpinti, kad su vaikučiu būtų kuo mažesnis kontaktas.

Skalbimo milteliai ir buityje naudojami plovikliai

Ir sakyti nereikia, kad būtina skalbti tik pačios saugiausios sudėties milteliais, neturinčiais sudėtyje papildomų kvapų ir dažų. Mums patys geriausi „Amway“ platinami skalbimo milteliai, skirti vaikams arba Neutral skysta skalbimo priemonė. Atsargiai naudokite buitinę chemiją ir, kiek įmanoma, stenkitės jos išvengti.

Šlapieji įvyniojimai

AJ arm wet wrap

Šlapiasis įvyniojimas

Kai jau atrodo, kad niekas nepadeda, yra dar viena išeitis, apie kurią sužinojome ilgai pranaršę internetu, bet ne iš gydytojų. Tai šlapieji įvyniojimai. Tiesa, jų daryti ilgą laiką nepatariama, greičiausiai,  dėl padidėjusios rizikos odos infekcijai.

Procedūra labai paprasta:

  • Sušlapinkite labiausiai pažeistas vietas distiliuotu vandeniu ir sutepkite gausiai įprastiniu kremu;
  • Apvyniokite medvilninėmis medžiagos skiautėmis, išmirkytomis vandenyje ir užtvirtinkite viską drėgnais tvarsčiais (Aš naudojau Tubifast);
  • Aprenkite vaiką sausais drabužiais ir palaukite kol išdžius.

Diskomforto vaikas nejaus, nes aprengus sausais drabužiais ant viršaus, jis jaučia tik vėsinimą, bet ne šlapumą. Vėsinimas nuramina odą, todėl ją mažiau niežti.

Turėtumėte jau po kelių kartų pastebėti, kad oda minkštesnė. Kai yra ypač sunkūs atvejai, tokie įvyniojimai padeda bent porą valandų ramiai pamiegoti. O tai, bemiegių naktų iškankintam žmogui, jau yra daug.

Maistas

Venkite dažyto, su cheminiais priedais ir konservantais, maisto bei šokolado. Pastarasis turi tendenciją išjautrinti organizmą. Geriausia pasidaryti alergologinį tyrimą, kad tikrai galėtumėte atmesti alergiją maisto produktams. Taip pat turėkite omenyje, kad dažniausiai alergizuoja ne žuvis ar paukštiena, o maistas, kuriuo buvo šerti šie gyvūnai prieš patenkant į parduotuvės lentynas. Tad geriausia žuvis, pagauta upėje ar ežere, o paukštiena – užauginta kaime pas močiutę. :)

Punktų nei daug nei mažai, tačiau atkreipus dėmesį į juos visus, tikrai palengvinsite vaikučio ir savo gyvenimą bei sumažinsite ir visai nutrauksite  hormoninių vaistų vartojimą:) Tai mano patirtis ir bet kokiu atveju skatinu stebėti situaciją bei visada tartis su šios srities specialistais.

Dalinkitės, diskutuokite ir būtinai išreikškite savo nuomonę :) Jei šis straipsnis padės bent vienam vaikui – buvo verta rašyti…

4 thoughts on “Atopinis dermatitas. Tai, ko nepasakė gydytojas

  1. Aš sergu atopiniu dermatitu nuo vaikystės (apie 3 m.) Viskas ką rašote yra žinoma, išgyventa ir praeita.. Man šiandien 27 m. taip ir neišsigydžiau iki galo, rankos liko iki šiol šiurkščios, nors diskomforto man nekelia, jau pripratau išmokau su tuo gyenti. dabar man atopinis dermatitas labiau peraugo į neurodermitą, tai XXI a. bėdos.. Nežinau, kaip dėl kūdikių ar mažų vaikų, man šiuo metu labai tinka Bioderma priemonės. Tiesa anksčiau senais laikais budavo labai geras aliejukas lašinti į vonią arba tepti šlapią oda po dušo. Aišku dabar turbūt yra žymiai daugiau tokiu, bet tas tuomet buvo išsigelbėjimas. :)

    • Labai ačiū, kad pasidalinote savo patirtimi. Apgailestauju, kad nepavyksta išsigydyti iki galo. Kadangi ši liga peraugus į neurodermitą, gali būti, kad nepašalinus iš gyvenimo streso, oda į tai reaguos. Reikia visais įmanomais būdais stengtis tvarkytis su stresu (masažai, aromaterapija, kvėpavimai, joga ir t.t.). Linkiu sėkmės ir kantrybės ir vyliuosi, jog pagaliau pavyks pagyti.

    • Džiaugiuosi, kad domitės ir kartu apgailestauju, nes kremukas yra autorinis kūrinys, kurio receptu dalintis negaliu. Jei norite kremuką išmėginti, maloniai prašau susisiekti su manimi telefonu arba el, paštu.

Laukiu komentaro! :)